Obróbka skrawaniem: co to jest?

Aby nadać metalowi pożądany kształt, trzeba poddać go odpowiedniej obróbce. Powszechnie stosowana jest obecnie obróbka skrawanie. Taka obróbka metali jest najbardziej popularna. Jakie są sposoby obróbki skrawaniem?

Jak wykonuje się obróbkę skrawaniem?

Obróbka skrawaniem może zostać wykonana tylko wówczas, gdy dysponujemy specjalną maszyną. Jest to obrabiarka, która kształtuje przedmioty, wykorzystując do tego umocowane narzędzia. Wyróżnia się obrabiarki, które przeznaczone są do obróbki plastycznej, a także te przeznaczone do obróbki skrawającej. Obrabiarki skrawające podczas pracy oddzielają nadmiar materiału. W efekcie powstają wióry, czyli odpady.

Jakie obrabiarki są wykorzystywane?

Obróbka metali z wykorzystaniem obróbki skrawaniem bazuje na takich obrabiarkach, jak:

  • tokarki;
  • wiertarki;
  • strugarki;
  • szlifierki;
  • frezarki.

Toczenie CNC oraz frezowanie CNC to popularne sposoby obróbki metali. To, jaki sposób obróbki skrawaniem jest wykorzystywany w danym momencie uzależnione jest kształtu, który chce się uzyskać, a także od tego, jak chropowata jest powierzchnia materiału.

Najważniejsze sposoby obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem to kilka metod, które różnią się zastosowaniem. Do tych najchętniej wykorzystywanych zalicza się wiercenie, toczenie, frezowanie, szlifowanie.

Obróbka metali z zastosowaniem obróbki skrawaniem to rozwiązanie bardzo popularne. Toczenie CNC czy frezowanie CNC cieszą się naprawdę dużą popularnością. Obecnie trudno wyobrazić sobie obróbkę metali bez tych metod.