Idealna precyzja jest osiągalna

Obróbka skrawaniem nie jest bynajmniej nową techniką. W pewnym zakresie zasadne byłoby nawet twierdzenie, że obróbka metali tą techniką wywodzi się już ze starożytności, chociaż wtedy oczywiście to nie metale były w ten sposób głównie obrabiane. Współczesna rewolucja przemysłowa w dużej mierze zależna była właśnie od skutecznego obrabiania metali, co okazało się absolutnie niezbędne do tworzenia maszyn. Ostatnie dekady są prawdziwą eksplozja produktywności głównie ze względu na techniki sterowane numerycznie.

Cyfryzacja obróbki metali

Klasyczne toczenie czy frezowanie to procesy wymagające doświadczenia i wysokich zdolności manualnych. Obecnie wszystko to są w stanie wykonywać za nas maszyny. Toczenie cnc wymaga po prostu wpisania odpowiednich komend do urządzenia.

Frezowanie cnc odbywa się bez potrzeby posiadania jakichkolwiek zdolności manualnych, ponieważ wystarczy tylko umieścić element w odpowiednim miejscu i uruchomić program. Co ciekawe, to wcale nie wygoda działania stoi za zupełną zmianą paradygmatu, jeśli chodzi o obróbkę w XXI wieku.

Identyczne obrabianie metali

Obróbka metali pozwala dzisiaj na produkcję elementów o idealnie takich samych parametrach. Cyfrowo sterowana obróbka metali umożliwiła coś, co do niedawna było nie do pomyślenia.

Pracując ręcznie, nie da się uzyskać precyzji powyżej pewnego poziomu, a powtarzalność zależna jest bardziej od szczęścia, niż umiejętności. Procesy CNC dają nam teraz możliwość uzyskania idealnych części zamiennych oraz prawdziwego masowego produkowania maszyn i urządzeń, gdyż linia produkcyjna jest w stanie wypluwać jeden element po drugim i każdy z nich jest kompatybilny z innymi elementami produkowanymi na innych liniach produkcyjnych.