Sensory: możliwości wykorzystania

Sensory spotkamy nawet w urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Jednak o wiele większe zastosowanie mają one w przemyśle. Są one nieodzownym elementem we wszystkich urządzeniach automatycznych. Zamiennie nazywane są czujnikami.

Sensory: najbardziej popularne rodzaje

We wszystkich urządzeniach automatyki przemysłowej znajdują się małe podzespoły zwane czujnikami zbliżeniowymi. To najbardziej popularny rodzaj sensorów, z których korzysta nowoczesny przemysł. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie wyróżnić można kilka rodzajów czujników.

Do sygnalizacji obecności różnych elementów można wykorzystać dzisiaj: czujniki pojemnościowe, indukcyjne, optyczne, ultradźwiękowe, magnetyczne, termiczne. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule „Sensory w automatyce przemysłowej”.

Co mogą wykryć sensory?

Popularne czujniki pojemnościowe wykrywają obecność obiektów metalicznych (mogą to być na przykład obiekty aluminiowe albo stalowe), ale też obiektów z tworzyw sztucznych czy drewna. Wykryją również obecność wody. Często wykorzystywane są w automatach pakujących.

Czujniki indukcyjne nie wykrywają obiektów z tworzyw sztucznych, ale sprawdzają się do wykrywania obiektów metalowych. Są wyjątkowo odporne na trudne warunki,dlatego od wielu lat są jednymi z najbardziej popularnych typów sensorów wykorzystywanych przez przemysł. Jednym z najbardziej prostych rodzajów czujników są magnetyczne. Reagują one na pole magnetyczne elektromagnesu lub magnesu stałego. Są mało wrażliwe na przepięcia.