Sensory w automatyce przemysłowej

Współczesny człowiek niemal na każdym kroku otoczony jest różnego rodzaju sensorami (https://pl.wikipedia.org/wiki/Czujnik). Wśród nich sporą część zajmują sensory stosowane w maszynach i automatyce przemysłowej.

Sensory: rodzaje najpowszechniej wykorzystywane w przemyśle

W automatyce przemysłowe najczęściej wykorzystywane sensory to czujniki, które można podzielić na:
fotoelektryczne. Występują także pod nazwą czujników optycznych;
– pojemnościowe;
– indukcyjne;
– optyczne;
– ultradźwiękowe;
– magnetyczne.

Do sensorów stosowanych w automatyce przemysłowej należą także czujniki poziomu materiałów sypkich lub cieczy. Sensory wykrywają i sygnalizują obecność różnych elementów w strefie działania na odległość. Zakres ich działania to kilka, czasem kilkanaście milimetrów.

Jak działają sensory?

Jak działa sensor zależy oczywiście od jego rodzaju. Indukcyjne zbudowane są między innymi z oscylatora, którego amplituda drgań zaczyna się zmieniać, gdy zostanie on zbliżony do metalowego elementu. Sensory indukcyjne są mało wrażliwe na wilgoć i zapylenie, mogą więc pracować nawet w bardzo trudnym środowisku.

Sensor optyczny wysyła i odbiera wiązkę światła. Zaczyna działać, gdy zostanie ona zasłonięta. W zależności od typu ich zakres działania wynosi od 10 do 100 milimetrów. Wśród sensorów optycznych wyróżnić można między innymi czujniki refleksyjne.

Sensory znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wybranie odpowiedniego czujnika nie jest proste. Warto więc wybrać firmę, w której można liczyć na pomoc w dobraniu najbardziej odpowiedniego czujnika.