Informacje o kartach zbliżeniowych, które mogą ci się przydać

Rejestracja czasu pracy oraz kontrola dostępu to obszary, które były jedynymi, w których wykorzystywano karty zbliżeniowe. Dzisiaj ich wykorzystanie jest znacznie szersze, a osób, które mają je w swoich portfelach jest coraz więcej.

Karty zbliżeniowe RFID – technologia, którą wykorzystują

Do przesyłania danych, które zapisane są na karty zbliżeniowe RFID wykorzystywane są fale radiowe. Technologia, która wykorzystywana jest w karty zbliżeniowe RFID umożliwia głównie odczytywanie, są jednak i takie karty zbliżeniowe RFID, które umożliwiają zarówno odczyt, jak i zapis. W zależności od tego, jaka jest budowa danej karty, zapisane na niej dane można odczytać z odległości kilkunastu centymetrów albo nawet z odległości kilku metrów. Z uwagi na szybkość transmisji danych, pojemność pamięci znacznika, rodzaj kodowania, można wyróżnić kilka standardów. Bardzo popularne są dzisiaj karty oparte na standardzie Mifare.

Karty zbliżeniowe RFID: dlaczego są popularne?

Kart zbliżeniowych nie trzeba wkładać do czytnika. Są więc bardziej wygodne od tradycyjnych kart magnetycznych czy chipowych. Z uwagi na to, że używa się ich nie wkładając do czytnika są także bardziej trwałe niż one. O tym, jaka powinna być jakość kart zbliżeniowych, jakie powinny być ich właściwości fizyczne decydują normy i standardy ISO/IEC 1443. Karty zbliżeniowe zyskują coraz większą popularność, jest bowiem coraz więcej obszarów, w których doskonale się sprawdzają. Na pewno liczba kart zbliżeniowych będzie się systematycznie zwiększać.