Rewolucja sterowania numerycznego

Obróbka metali jest procesem fascynującym nawet dla osób, które na co dzień nie interesują się przemysłem czy technologiami w nim wykorzystywanymi. Każda osoba powinna jednak zainteresować się tym, jak sterowanie numeryczne zupełnie zmieniło warunki gry wszędzie tam, gdzie pojawia się obróbka metali.

Frezarki klasyczne kontra numeryczne

Klasyczna obróbka skrawaniem polegała na umieszczeniu obrabianego elementu na specjalnym uchwycie, wprawianiu go w bardzo szybki ruch obrotowy, a następnie przykładało się do niego różnego rodzaju noże. Ich zadaniem było, jak sama nazwa wskazuje, skrawanie zewnętrznych warstw elementu w celu nadania mu odpowiedniego kształtu.

Frezarki ułatwiały pracownikom pracę i wspomagały ich działania, ale większość zależała tutaj od zdolności samego operatora maszyny. Musiał on kontrolować parametry uzyskiwanych cięć tak, by zmieścić się w normie. Im lepszy specjalista, tym lepsza precyzja. Dzisiaj praca przy takich urządzeniach niejednokrotnie ogranicza się do naciśnięcia guzika i czasami nie ma nawet potrzeby nakładania czy odbierania elementu z urządzenia.

Sterowanie cyfrowe – numeryczne

Sterowanie numeryczne oznacza, że urządzenie samo się ustawia w oparciu o zaprogramowane parametry. Typowe frezowanie cnc polega obecnie na nałożeniu elementu, przygotowaniu narzędzi i uruchomieniu programu pracy. Toczenie cnc jest w pełni automatyczne i najnowocześniejsze urządzenia same sobie nawet dobiorą odpowiednie narzędzia do pracy, jeśli tylko program to odpowiednio przewidział. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego znacznie podniosło jakość uzyskiwanych produktów.