Na co zwrócić uwagę przy klejeniu drewna?

Współcześnie na rynku znajdziemy różne kleje do drewna. To choćby klej wikol czy poliuretanowy. Co jest jednak równie ważne jak klej do drewna w przypadku klejenia tych materiałów?

Ile wysycha klej do drewna?

Wysoka temperatura, suche drewno i niska wilgotność są czynnikami, które przyspieszają proces schnięcia kleju. Niskie temperatury, wysoka wilgotność środowiska i samego drewna spowalniają suszenie. Wybór kleju podczas pracy z drewnem jest najbardziej optymalny, szczególnie jeśli chodzi o niektóre drobne elementy wewnętrzne, indywidualne detale. W końcu elementy złączne (gwoździe, śruby) mogą uszkodzić teksturę drewna i zepsuć wygląd mebli.

Dlatego wiedząc, jak prawidłowo przykleić drzewo, możesz nie tylko uniknąć błędów, wzmocnić drewniane konstrukcje, ale także zadbać o estetyczny wygląd przyszłego produktu. Na szczęście na rynku budowlanym nie brakuje wysokiej jakości mieszanek klejowych, które są szeroko reprezentowane przez producentów w różnych kategoriach cenowych.

Jak zabrać się do klejenia?

Na etapie przygotowawczym klejone elementy z drewna należy ostrożnie i prawidłowo obrabiać. Spowoduje to otwarcie porów drewna (odpowiednio klej lepiej się wchłonie) i oczyści powierzchnię produktów. Im dokładniejsze jest przygotowanie części, tym mocniejsza będzie linia kleju na końcu.

Eksperymenty wykazały, że prawidłowo przyklejona część pęka w niewłaściwym miejscu, w którym znajdowało się połączenie klejowe. Oznacza to, że siła szwu jest wyższa niż siła samego drzewa. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to gwarancja trwałości całej konstrukcji mebli jako całości. Ucząc się, jak prawidłowo sklejać drewniane powierzchnie razem i innymi materiałami, możesz pozbyć się wielu problemów. Przygotowując się do klejenia, powinieneś wybierać tylko elementy wysokiej jakości, które nie mają sęków, pęknięć, uszkodzeń, pasujących do siebie zarówno pod względem koloru, jak i tekstury. Aby produkt był jeszcze piękniejszy, możesz przykleić na powierzchni cienką warstwę forniru cennych gatunków.