Jak dobrać klej do drewna?
Do potrzeb stolarskich stosuje się dość szeroką gamę materiałów klejących: klej wikol czy inaczej kleje PVA różnych typów, związki poliuretanowe, żywica epoksydowa, klej kontaktowy itp.
Jak dobrać odpowiedni klej?
Najbardziej odpowiedni klej do drewna jest wybierany z ukierunkowaniem na następujące cechy projektu:
- cechy samego drzewa (oleistość, poziom przyczepności itp.);
- cechy obciążeń, które spadną na szew (w tym wstrząsy i wibracje);
- warunki, w których produkt będzie używany (wilgotność, zmiany temperatury, narażenie na wilgoć).
Kiedy wybrać klej wikol?
Żaden pojedynczy klej do drewna nie jest idealny do każdej pracy. Każda z nich ma swoje mocne strony i ograniczenia. Inaczej stosowany będzie klej wikol, a w innych przypadkach lepszym wyborem będzie klej innego typu. Wybór odpowiedniego kleju do swojego projektu ma kluczowe znaczenie dla trwałego montażu lub udanej naprawy. Klej wikol używany jest do projektów zbudowanych z suchego drewna i szczelnych połączeń. Jeśli projekt będzie używany na zewnątrz lub narażony na działanie wilgoci, etykieta kleju powinna zawierać określenie takie jak wodoodporny, wodoodporny lub wodoodporny.
Z kolei klej poliuretanowy nadaję się do projektów zewnętrznych z ciasno dopasowanymi łączeniami, gdy używasz drewna prosto z tarcicy, która nie została jeszcze wysuszona. Wodoodporność poliuretanu i silne wiązania na końcowym ziarnie sprawiają, że jest to dobry wybór do zewnętrznych połączeń kątowych.
Wybierz dwuczęściową, wolno wiążącą żywicę epoksydową do projektów drewnianych z luźnymi lub szorstkimi spoinami, w których należy wypełnić luki, oraz do projektów, które zmierzą się z ekstremalnymi warunkami: na przykład podczas budowania w niskich temperaturach lub z wilgotnym drewnem, lub gdy projekt będzie musiał stawić czoła wilgotnemu środowisku.