Badanie nasienia – kiedy jest potrzebne?

Badanie nasienia jest badaniem potrzebnym wówczas, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko. Przyczyna trudności przy poczęciu może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W trakcie prowadzonych badań sprawdzane są różne parametry nasienia, jednak trzeba się do niego należycie przygotować. Między innymi żeby testy mogły być wiarygodne, wskazana jest 3-5-dniowa wstrzemięźliwość.

Trzeba również powstrzymać się przed spożywaniem alkoholu. Bywa że jedynym rozwiązaniem dla pary starającej się o dziecko jest zajście w ciążę poprzez in vitro. Klinika leczenia niepłodności może jednak wskazać inne rozwiązania – wszystko zależy od konkretnej sytuacji pary i od wyników przeprowadzanych badań. Kiedy się na nie zgłosić?

Szybkie badania, szybkie wyniki

Para starająca się bezskutecznie o dziecko żyje w dużym stresie. Właśnie dlatego warto zgłosić się na badanie do takiego miejsca, które pozwoli uzyskać szybki wynik testów – by dodatkowo nie denerwować potencjalnych rodziców. Klinika oferuje badanie nasienia Warszawa, badanie nasienia Poznań, badanie nasienia Białystok oraz testy przeprowadzane w Katowicach. Wiarygodne wyniki dostępne są już po 3 godzinach od chwili przekazania materiału do laboratorium analitycznego. 

Kiedy zgłosić się na badanie?

Badanie nasienia należy przeprowadzić w sytuacji, gdy para przez dłuższy czas stara się o poczęcie potomka, jednak się to nie udaje. Jeśli kobieta ma mniej niż 30 lat, badania warto wykonać dopiero po roku bezowocnych starań. Jeśli ma mniej niż 35 lat, po pół roku takich starań, a jeśli przekroczyła 35 lat, na podobne badania warto zgłosić się od razu.