Kilka słów o sensorach

Sensory to rodzaj czujników, który często spotkamy w swoim codziennym życiu. Wraz z postępem technologicznym coraz więcej zakładów przemysłowych jest zautomatyzowanych, dlatego sensory najczęściej wykorzystuje właśnie przemysł. Nie ma obecnie praktycznie żadnej branży, w której te podzespoły nie byłyby stosowane.

Sensory: jakie są stosowane najczęściej?

Wśród sensorów najczęściej wykorzystywanymi podzespołami są różnego typu czujniki. Do tych, które są w najbardziej powszechnym użyciu należą: czujniki indukcyjne, optyczne, pojemnościowe, magnetyczne, ultradźwiękowe. Współpracują one z obrabiarkami, liniami pakującymi, maszynami drukującymi.

To tylko kilka przykładów, gdzie znajdują zastosowanie sensory. Wszystkie czujniki działają zdalnie, dlatego nazywane są czujnikami zbliżeniowymi. Typem stosowanym najczęściej są czujniki indukcyjne. Są one nie tylko używane najczęściej, ale są także najstarszym rodzajem czujników używanych przez przemysł – stosowano je już w latach 60. ubiegłego wieku. Więcej na temat sensorów można przeczytać w naszym artykule „Sensory w automatyce przemysłowej”.

Sensory: jak kupować?

Zastosowanie czujników jest olbrzymie. Stosuje się je w tak wielu dziedzinach, że wybór najbardziej optymalnego wbrew pozorom nie jest wcale prosty. Na pewno warto zwrócić uwagę, czy wybrany czujnik posiada certyfikowany poziom bezpieczeństwa. Zaś w przypadku czujników dla przemysłu spożywczego, czy posiada on certyfikat ECOLAB. Zawsze też warto wybrać firmę, która zapewni profesjonalną pomoc.