Praktyczne kleje do drewna

Na rynku znajdziemy różne kleje przeznaczone do klejenia drewna. Dostępny jest klej wikol czy poliuretanowy. Istotne jest jednak też to jak zostanie zastosowany klej do drewna.

Uważnie nakładamy klej

Kleje do łączenia nakłada się cienką, jednolitą warstwą na obie łączone powierzchnie. Jedynym wyjątkiem jest technologia klejenia drewna za pomocą kleju poliuretanowego: w tym przypadku materiał nakłada się na jedną z powierzchni, a drugą zwilża (lekko zwilża wodą). Nakładanie kompozycji w nadmiarze w żaden sposób nie poprawia jakości klejenia, ale prowadzi jedynie do nieracjonalnego zużycia materiału i rozmazywania powierzchni wytłaczanymi ekscesami (nawiasem mówiąc, powoduje to ból głowy na etapie końcowym). Podczas klejenia połączeń na pióro i wpust klejem, tylko policzki na pióro i wpust są smarowane klejem. Ta metoda klejenia zapewnia najbardziej niezawodne połączenie: połączenie klei się szczelnie, nie mniej niż wytrzymałość otaczającego drewna. Nałożenie mieszanki na wieszak nie poprawia jakości klejenia, w tym przypadku wystarczy pokazać nadmiar i stratę czasu, co jest szczególnie cenne w przypadku złożonego montażu wieloczęściowego.

Co jest skuteczne do nakładania kleju?

Ważne jest, aby rozprowadzić klej na powierzchni drzewa w jednolitej warstwie, więc nie powinieneś ograniczać się do wyciskania pasków z butelki lub rurki. Zwykle do rozprowadzania używa się małej szczotki ze sztywnym włosiem. Ale najprostsza szczoteczka do zębów okaże się bardziej skutecznym asystentem: włosie o optymalnej twardości równomiernie i równomiernie rozprowadzi kompozycję na powierzchni, zapewniając optymalną warstwę klejącą. Proces odtłuszczania jest bardzo ważny podczas klejenia elementów heterogenicznych: drewna tworzywem sztucznym, szkła i innych materiałów o niskiej przyczepności.